
Ar tikite kiekviena žinia, kurią perskaitote socialiniuose tinkluose? Būkite visada kritiški, ką skaitote.
Šešis kartus dažniau nei įprastos naujienos – taip greitai internete sklinda melagingos naujienos. Kas jas kuria? Ir kaip jas atpažinti?
Kas yra melagingos naujienos?
Melagingos naujienos dar kitaip gali būti vadinamos fake news. Tai – specialiai sukurtos klaidingos naujienos. Socialiniai tinklai tik pagreitina jų siuntimą. Jos keliauja per tokias programas kaip WhatsApp, Facebook, Youtube ar Instagram. Taip labai greitai jas perskaito, o dažnai ir patiki, labai daug žmonių.
Kodėl jos kuriamos?
Priežasčių yra įvairių. Kuo daugiau straipsnis skaitomas ir kuo daugiau turi paspaudimų, tuo daugiau uždirba internetinio puslapio savininkas. Kartais, paspaudus nuorodą, gali nutikti ir taip, kad jūs paspausite ant viruso. Kiti melagingas naujienas kuria norėdami nuteikti žmones prieš politikus arba norėdami šokiruoti.
Kaip dirba žurnalistai?
Profesionalūs žurnalistai melagingų naujienų nekuria. Jie patys žinias tikrina mažiausiai dviejuose skirtinguose šaltiniuose. Dažnai jie vyksta į įvykio vietą, kad patys pamatytų, kas vyksta. O viena svarbiausių žurnalistų taisyklių – visada kalbinti mažiausiai du skirtingų nuomonių atstovus. Tik taip, skaitytojas ar žiūrovas gali susikurti savo asmeninę nuomonę.
Tačiau nutinka ir taip, kad ir žurnalistų pranešimuose įsivelia klaidos. Tai gali būti rašytinės, gramatinės ar informacinės klaidos. Bet jos sukurtos ne specialiai, o jų atidžiai nesužiūrėjus. O jas pamačius, žurnalistai, kai tik yra galimybė, pakoreguoja ir už jas atsiprašo.
Kaip atpažinti melagingas naujienas?
Dažniausiai melagingos naujienos turi sensancingus pavadinimus. Jas perskaičius, norisi būtinai skaityti visą straipsnį. Tačiau – atsargiai! – neiškart pasiduokite emocijoms.
- Patikrinkite, kokiame internetiniame puslapyje melagingas naujienas talpinamas.
- Nepatikrinę, iš kur ši informacija, neskubėkite persiųsti jos kitiems.
- Būtinai atkreipkite dėmesį į naujienos datą. Gali būti, kad jūs gavote labai seniai publikuotą naujieną, kuri visai neaktuali.
- Kartais meluoti gali ir nuotraukos. Jos gali būti paimtos iš visai kito straipsnio, kuri su tema visai nesusijusi.
- Jei vis dar turite abejonių, pasidomėkite, ką apie tai rašo patikimi naujienų portalai: www.15min.lt arba www.lrt.lt