Kodėl antrą kartą vyks Seimo rinkimai?

Politikams, žurnalistams ir rinkimų organizatoriams ši naktis buvo bemiegė. Vakar, spalio 11 dieną, vyko Seimo rinkimai.  Kai 20 val. užsidarė visos balsavimo vietos, prasidėjo balsų skaičiavimai. Kas daugiausiai jų surinko, jau žinome. Bet po dviejų savaičių lietuviai eis balsuoti antrą kartą. Kodėl?

Kas laimėjo rinkimus?

Rinkimai Lietuvoje kažkiek panašūs į krepšinio rungtynes, nes tiek vieni, tiek kiti susideda iš dviejų dalių. Krepšinyje tas dalis vadiname kėliniais, o rinkimuose – turais. Pirmasis rinkimų turas jau įvyko.

Suskaičiavus visus balsus paaiškėjo, kad į naująjį Seimą pateko šešios partijos. Daugiausiai balsų gavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, o jų didieji konkurentai – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – liko antri. Kitaip tariant, laimėjusi partija gavo 23 vietas Seime, o antroje vietoje likusi partija – 16. Politikos kalboje vietos vadinamos mandatais. Kitos keturios partijos pasidalins 31 mandatą.

Tačiau Seime yra iš viso 141 vieta. Kam atiteks likusios vietos? Štai todėl reikalingas antrasis rinkimų turas.

Antrasis rinkimų turas

Visų pirma išsiaiškinkime, kas vyksta pirmajame rinkimų ture. Kiekvienas rinkėjas gauna du balsavimo lapus: viename lape surašytos partijos, o kitame lape – skirtingos pavardės. Pirmajame lape reikia pažymėti labiausiai patinkančią partiją. O pavardžių lape reikia išsirinkti vieną politikę ar politiką, kuriuo labiausiai rinkėjas pasitiki. Tačiau šis politikų sąrašas skirtinguose Lietuvos miestuose skiriasi. Pavyzdžiui, žmonės Šiauliuose balsuoja už kitus politikus nei žmonės Vilniuje. Taip yra todėl, kad visa Lietuva yra suskirstyta į 71 rinkimų apygardą. Kiekvienoje jų skirtingi politikai nori atstovauti savo rinkėjams.

Jei pirmajame rinkimų ture politikė ar politikas nesurinko daugiau nei pusę visų balsų, vadinasi reikalingas antras rinkimų turas. Bet jame žmonės rinksis tik iš dviejų pavardžių. Iš tų, kurie surinko daugiausiai balsų.

Tik suskaičiavus antrojo rinkimų turo rezultatus paaiškės, kokia partija iš tiesų laimėjo naujuosius Seimo rinkimus. Dabar belieka tik kantriai laukti.

Parašykite komentarą