Džiaugsmingų šventų Kalėdų!

Jei Kalėdas šventėte gruodžio 25 dieną, tai turbūt labai nustebote perskaitę šią antraštę. Tačiau tie, kurie išpažįsta stačiatikių tikėjimą (dar galima sakyti ortodoksų tikėjimą), atsakys tuo pačiu. Taip, kaip katalikai vienas kitam atsako jų Kalėdų dieną. Tad kur šiuo metu švenčiamos Kalėdos ir kodėl jos švenčiamos vėliau – sausio 7 dieną?

Kalėdos kitu metu

Pagrindinis stačiatikių Kūčių patiekalas – kvietiniai grūdai su medumi

Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Moldovoje, Gruzijoje šiandien skamba kalėdinės giesmės. Vakar, kaip ir pas katalikus, vieną dieną prieš Kalėdų šventę, stačiatikiai šventė Kūčias. Ant Kūčių stalo jie taip pat patiekia 12 skirtingų patiekalų. Pats svarbiausias – iš virtų kviečių grūdų ir medaus. Tačiau, priešingai nei ant lietuviško Kūčių stalo, negali būti jokių žuvies patiekalų, o mėsos  – tai tuo labiau. Griežtai besilaikantys ortodoksų tikėjimo tradicijų, Kūčių dieną netgi nieko nevalgo ir laukia kol patekės Vakarinė žvaigždė. Tai nutinka po vakarinių šventų Mišių.

Be dovanų niekas nelieka. Kalėdų dieną visi ieško kalėdinių dovanų po papuošta eglute. Tuomet kartu visi sėda prie šventinio stalo. O po pietų vaikai persirengia. Su varpeliu ir žvaigžde rankose, jie eina nuo vienų namų prie kitų namų ir dainuoja kalėdines giesmes. Už tai jie lieka apdovanoti: saldainiais arba pinigais. Kaip Lietuvoje per Užgavėnes.

Kodėl sausio 7-ą dieną?
Bet kodėl stačiatikiai Kalėdas švenčia sausio 7-ą dieną? Visa paslaptis slypi skirtinguose kalendoriuose. Katalikai metus skaičiuoja pagal Grigaliaus kalendorių, o stačiatikiai  – pagal Julijaus. Šiandien apie šiuos skirtingus kalendorius nekalbėsime, bet apie tai būtinai papasakosime.

Mieli stačiatikiai, gražių šventų Kalėdų!

Parašykite komentarą