Koronos virusas gerokai apribojo mūsų kasdienybę. Kas jis? Ir kaip jo saugotis? Pasakoja vaikų gydytoja Indrė Plėštytė-Būtienė.
Kas yra koronos virusas?
Korona virusas yra gyvūnų ligų virusas. Tačiau kartais nutinka taip, kad tokiu virusu gali užsikrėsti ir žmonės. Koronos virusu jie pavadinti dėl to, kad pažvelgus pro mikroskopą, matosi tokie spygliukai. Todėl atrodo kaip karūna.
Koronos virusų būna įvairių. Šis virusas, kuris siautėja šiuo metu visame pasaulyje, vadinamas COVID-19. Jis žmogaus organizmui yra naujas ir nežinomas.
Iš kur šis virusas atsirado?
Šiuo metu manoma, kad šis virusas žmogui perėjo nuo gyvačių arba šikšnosparnių. Jis pakito tiek, jog sugebėjo patekti ir apsigyventi mūsų organizmo ląstelėse. Pirmą kartą jis nustatytas Kinijoje, Uhano regione.
Kaip galima šiuo koronos virusu užsikrėsti?
Virusas plinta per aplinką. Tai reiškia, kad juo užsikrėsti galima nuo sergančio žmogaus arba nuo žmogaus, kuris savyje tą virusą jau nešioja, tačiau jis nieko apie tai nežino. Kai jis kvėpuoja, kalba, kosi ar čiaudi, virusas paplinta aplinkoje.
Apsikrėsti galima ir per daiktus. Pasirodo, šis virusas ant daiktų gali užsibūti net tris paras. Kitaip tariant, tris dienas ir naktis arba 72 valandas. Liečiant paviršius rankomis ir po to palietus veidą, virusas gali pakliūti į burną ir kvėpavimo takus. Štai kodėl labai svarbu dažnai plauti rankas ir neliesti rankomis veidą.
Kas gali užsikrėsti?
Užsikrėsti, deja, gali kiekvienas, kadangi virusas yra nematomas. Plika akimi niekas negali jo pamatyti ir išvengti. Ar žmogus susirgs, priklauso tik nuo žmogaus imuninės sistemos ir kiek daug viruso į žmogaus organizmą pateko. Bet virusu užsikrėtę vaikai dažniausiai ryškių simptomų neturi. Tai reiškia, kad net neįtardami jie gali apkrėsti kitus žmones.
Kaip elgtis, jei užsikrečiama?
Pirmiausia, jei yra bent mažiausias įtarimas, kad žmogus galėjo apsikrėsti, būtina save izoliuoti 14 dienų. Tai reiškia, kad griežtai jam draudžiama kontaktuoti su kitais žmonėmis. Vadinasi, negalima eiti į parduotuvę ar kitas įstaigas, negalima eiti į darbą. O šeimos nariai taip pat privalo laikytis griežtų karantino sąlygų.
Kokie ligos simptomai?
Karščiavimas, kosulys, dusulys – tai yra pagrindiniai koronos viruso simptomai. Jei jie pasireiškia, būtina skambinti telefonu 1808 (Lietuvoje). Čia bus suteikta visa būtina informacija apie tolimesnius veiksmus.
Kaip saugotis?
Svarbu kiek galima stengtis išvengti kontakto su virusu. Nebendrauti su aplinkiniais, kuo rečiau eiti į parduotuvę, nežaisti su kitais vaikais žaidimų aikštelėje. Svarbu laikytis bent 2 metrų atstumu (maždaug 3 žingsniai) nuo kitų. O taip pat labai svarbu:
- Kuo dažniau kruopščiai plaukite rankas: mažiausiai 20s (jei du kartus sudainuosite dainą „Su gimimo diena“, praeis maždaug tiek laiko).
- Jei nebuvo galimybės nusiplauti rankų, dezinfekuokite jas specialiais skysčiais, kurie nedirgina jūsų rankų.
- Jokiu būdu nelieskite rankomis savo veido. Ypač venkite liesti nosį, akis ir burną.
- Stenkitės kuo mažiau liestis prie įvairiausių paviršių.
Taip pat labai svarbu sveikai maitintis. Jei organizmui netrūks maistinių medžiagų ir vitaminų, tai jam šis virusas nebus toks baisus. Nevalia pamiršti ir sporto, mankštos bei pasivaikščiojimų gryname ore (bet tik su šeimo nariais).
LABAI SVARBU! Kosėjant ar čiaudint būtina nusisukti, užsidengti burną nosinaite (tik ne delnu) arba čiaudėti ir kosėti į alkūnės linkį. Išsipūtus nosį, iškart išmeskite servetėlę ir nusiplaukite rankas.
Nepamirškite tinkamai vėdinti kambarius. Specialiomis servetėlėmis valykite namų paviršius, savo ir tėvų telefonus, durų rankenas, šviesos jungiklius.
Ar galiu susitikti su draugais?
Pasimatymai ir žaidimai su draugais turės šiek tiek palaukti, nes šalyje paskelbtas karantinas. Būtina būti namuose ir draudžiama kontaktuoti su kitais žmonėmis, išskyrus savo šeimos nariais.
Taip pat dabar nelankykite savo močiučių ir senelių, nes jiems šis virusas gerokai pavojingesnis. Vyresnio amžiaus žmonės serga įvairiomis lėtinėmis ligomis, todėl ši infekcija jiems gali labai pasunkinti sveikatos būklę ir net gali baigtis mirtimi. Tad šiek tiek palaukite, pabendraukite su seneliais ir draugais telefonu. Taip apsaugosite save ir juos ir padėsite virusui greičiau sunykti.
Turite daugiau klausimų, kurie jus neramina? Rašykite mums!
Atgalinis pranešimas Geros naujienos apie koronos virusą |