Vaikai, keičiantys pasaulį

Tai galėtum būti ir tu. Bet jei trūksta drąsos ir paskatinimo, paskaityk šias istorijas.

MALALA YOUSAFZAI. Šiandien ji daugeliui yra tikras pavyzdys. Malalai visada rūpėjo, kad mergaitės, kaip ir berniukai, galėtų mokytis ir turėtų teisę į mokslus. Jos gimtojoje šalyje Pakistane tai nebuvo savaime suprantama. Ypač kai šalį pradėjo valdyti teroristų judėjimas „Talibanas“, mergaitėms mokykla buvo uždrausta. Malalai tuo metu buvo 11 metų. Bet ji šiam draudimui nepasidavė. Mergaitė pradėjo rašyti tinklaraštį apie tai, kas vyksta šalyje. Vienas garsios Didžiosios Britanijos televizijos BBC žurnalistas tai pamatė ir pakalbino ją. Nors pasaulis sužinojo apie mergaičių padėtį Pakistane, Malala sulaukė labai daug priešų.

Vieną dieną į ją šovė Talibano nariai. Bet visa laimė, mergaitės gyvybę pavyko išgelbėti. Nuo tol laiko ji gyvena Didžiojoje Britanijoje, nes Pakistanas jai ir jos šeimai tapo pavojinga vieta gyventi. Jos veikla buvo įvertinta pačiu svarbiausiu apdovanojimu – Nobelio taikos premija.

Šiandien Malalai 23 metai. Ji ir toliau kovoja už tai, kad visose šalyse visos mergaitės gautų išsiliavinimą. Viena garsiausių jos frazių: „Vaikas, mokytojas, knyga ir pieštukas gali pakeisti pasaulį“.

Knyga apie Malalą: „Aš esu Malala“, leidykla „Alma Littera“.

Malala Yousafzai

KELVIN DOE, berniukas iš Siera Leonės. Po pamokų jam patikdavo iš šiukšlių konteineriuose rastų detalių vis kažką konstruoti. Taip jam gimė idėja savo name pagaminti elektros generatorių, kad jo name būtų šviesa ir kad kaimo gyventojai galėtų pasikrauti savo mobilius telefonus. Mat Siera Leonėje elektra nėra savaime suprantamas dalykas. Jis taip pat savo kaime įkūrė radijo stotį, kad gyventojams muzika iš radijo imtuvų pakeltų nuotaiką.

Kelvino darbus pastebėjo garsus Masačusetso technikos institutas Jungtinėse Amerikos Valstijose ir pakvietė savo žinias gilinti specialiuose kursuose. Dabar jis nori kaimui pagaminti vėjo jėgaines, kad visi turėtų elektrą.

Jei suprantante angliškai, galite pasižiūrėti štai šį trumpą filmą apie Kelvine Doe. https://www.youtube.com/watch?v=4aQ2h3VaC3c

Šioje nuotraukoje berniukui – 13, šiandien jam – 24 metai.

ANA FRANK ir jos dienoraštis. TrylikameteiAnai Frank dienoraštis buvo jos geriausia draugė. Jai net vardą davė –  Kitty. Jai nebūtų šiandien jo, apie Aną Frank greičiausiai taip ir nežinotumėm.

Mergaitė gyveno Vokietijoje nacionalizmo laikotarpiu. O tai buvo laikas, kai buvo persekiojami žydai. Ana ir jo šeima išpažino šią religiją, todėl likti Vokietijoje jiems tapo pavojinga. Todėl jie 1944 metais prieglobstį rado kaimyninėje šalyje Nyderalanduose, Amsterdame. Tuo metu jai buvo ketveri metai.

Trylikto gimtadienio proga Ana gavo dovanų dienoraštį. Tačiau jau po kelių dienų jos šeimai ir naujasis miestas tapo pavojingu. Todėl jie turėjo slėptis. Kaip atrodė tos dienos, gyvenant lyg kalėjime, Ana aprašo savo dienoraštyje. Jame taip pat jos mintys ir apie karą. Vis dėlto po dviejų metų Anos šeima buvo suimta ir išvežta į koncentracijos stovyklą. Čia ji mirė 15-os metų. Tik jos tėtis išgyveno, kuris ir išsaugojo mergaitės dienoraštį.

Knyga apie Aną Frank: „Ana Frank dienoraštis“, leidykla „Alma Littera“.

LUISAS BRAILIS (Louis Braille) iš Prancūzijos buvo visada labai smalsus berniukas. Nors jam buvo uždrausta, tačiau jis slapta mėgdavo nueiti į tėčio dirbtuves. Jo tėtis buvo odininkas.

Tačiau vieną dieną nutiko nelaimė. Bandydamas iškalti skylę metale, Louis paslydo ir išsidūrė akį. Tada jam buvo vos treji metai. Išgelbėti regėjimo nepavyko. Berniukas gyveno 19 amžiuje. O tais laikais neregiai tapdavo benamiais, iš kurių visi juokdavosi. Tačiau Louis tėvas tam nutikti neleido. Jis metalo plokštėse iškalė raides, kad sūnus galėtų jas pažinti. Berniukas net mokyklą lankė ir buvo labai geras mokinys.

Būdamas 10 metų jis pateko į Karališkąją aklųjų mokyklą. Daugiausiai mokiniai šioje mokykloje mokėsi klausydamiesi ir garsiai kartodami. Bet vienas taškų metodas, kuriuo naudojosi prancūzų kariai naktimis įsakymus suprasti, įkvėpė Louis sukurti raštą.

Jam buvo 15 metų, kai jis visas vasaros atostogas praleido tėvo dirbtuvėje. Diena iš dienos jis odoje kalė skylutes. Taip gimė skirtingos raidės ir ženklai. Po atostogų savo vasaros rezultatą Louis Braille pristatė mokykloje. Mokiniai ir mokytojai liko sužavėti. Juk galų gale atsirado raštas, lengvai suprantamas aklųjų pirštams.

Louis Braille jau suaugęs

GRETA THUNBERG ir jos demonstracijos „Fridays for future“. Tai turbūt šią dieną žinomiausia mergaitė pasaulyje. Apie ją skaitykite čia.

Greta Thunberg tapo svarbia klimato saugos ambasadore.

Nuotraukos: 1. Russell Watkins/Department for International Development / www.wikipedia.org; 2. Kano Computing / www.wikipedia.org; 3. http://www.annefrank.org; 4+5. www.wikipedia.org

Parašykite komentarą