„Skaityti yra lengviau ir maloniau“

Dalia Dilytė / Vlado Braziūno nuotrauka

Rašytoja Dalia Dilytė iš tiesų savęs rašytoja net nelaiko. Bet vaikams ji yra parašiusi jau šešias knygas. Viena jų – „Gedimino paslaptis“. Ji yra mėgstamiausia mūsų reporterio Ąžuolo iš Vilniaus knyga. Tad kas iš tiesų yra šios knygos autorė? Ir kodėl ji rašo vaikams? Įdomu ne tik mums, bet ir Ąžuolui. Jis uždavinėjo klausimus rašytojai. Po interviu Ąžuolas pristato ir jos knygą „Gedimino paslaptis“.

 1. Kodėl rašote knygas?
Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad nelaikau savęs rašytoja, nes pasakų ir pasakojimų rašymas nėra mano svarbiausias darbas ar užsiėmimas. Aš esu labai senų, prieš du tūkstančius metų parašytų knygų tyrinėtoja ir vertėja. Apie tuos kūrinius esu parašiusi keletą knygų ir suaugusiems, ir vaikams. Be to, esu tyrinėjusi vieno žymiausių lietuvių rašytojų Kristijono Donelaičio kūrybą ir apie ją išleidusi dvi knygas. Taigi pirmiausia rašau norėdama paaiškinti ir vaikams, ir suaugusiems, kaip atsirado literatūra ir apie ką ji kalbėjo, iš kur kilo teatras, olimpinės varžybos, skulptūros ar tapybos menai ir kiti dalykai, kokia talentinga ir svarbi mums yra Donelaičio kūryba.

Pasakų knygelės vaikams atsirado todėl, kad esu močiutė ir turiu tris dar ir dabar nelabai didelius anūkus. Kai jie buvo mažesni, kaip ir visos močiutės, nuolatos girdėdavau prašymą: „Močiute, pasek pasaką.“ Jas išgirdęs vieno anūko tėvelis, mano sūnus, paragino užrašyti. Taip atsirado trys kiekvienam anūkui (Saulei, Mildai ir Tomui) paskirtos pasakų knygelės.

Knygelės „Gedimino paslaptis“ priežastis irgi panaši. Susirūpinau, kad ūgtelėjusiems mano anūkams gali stigti knygų apie garbingus lietuvių praeities žygius ir svarbiausią Lietuvos dabarties klausimą – būtinybę labai branginti visa, kas lietuviška, neprarasti tautinės dvasios.

2. Iš kur semiatės idėjų kurti knygoms?
Sunku pasakyti. Mūsų visų mintys juk gyvena mūsų galvose. Retsykiais jos kažkaip išryškėja, sulimpa vienos su kitomis į pasakojimą. Sunkiausia yra susigaudyti greitai. Išgirdusi prašymą pasekti pasaką aš klausdavau; „Apie ką?“ Pasigirdus pageidavimui „Apie laikroduką“, „Apie zebrą“, „Apie karalių Mindaugą“, „Apie traktorių“, nėra lengva akimirksniu sugalvoti pasaką, jos veikėjų pokalbius ar veiksmus, bet pasistengus – galima. Pasakas užrašydama, žinoma, jas truputį patvarkydavau. Be to, mūsų galvose dar knibždėte knibžda per gyvenimą sukauptų įvairių žinių, įvairių darbų ar atsitikimų patirties. Tai irgi praverčia.

3. Nuo kelių metų rašote knygas?
Pirmoji mano knygelė (tai buvo lotynų kalbos vadovėlis) pasirodė, kai man buvo dvidešimt ketveri. Vaikystėje jokių pasakojimų nekūriau.

4. Kiek esate parašiusi knygų?
Mano darbų sąraše yra dvidešimt keturios knygos. Knygelių vaikams tarp jų rasime nedaug: tik šešias.

5. Ar knygų rašymas jums teikia džiaugsmo?
Pirmiausia reikia pasakyti, kad šis užsiėmimas yra sunkus darbas. Tačiau, kaip ir kiekvienas darbas, jis teikia ir malonumo.

6. Koks jūsų mėgstamiausias autorius arba autorė?
Iš rašytojų vaikams labiausiai vertinu Praną Mašiotą, o tarp suaugusiems skirtų knygų dažniausiai renkuosi Vaižgantą.

„Kristijonas Donelaitis ir Antika“ – suaugusiems skirta knyga

7. Kuri iš jūsų parašytų knygų jums labiausiai patinka?
Jei paklaustumėte mamos, turinčios šešis vaikučius, kurį ji labiausiai myli, ji atsakytų, kad visus vienodai. Ir pridurtų: „Čia kaip su rankos pirštais: kurį pjausi, tas skaudės“. Taip man išeina ir su knygomis vaikams, negaliu kurią vieną išskirti. Iš suaugusiems skirtų knygų man pačiai labiausiai patinka knyga „Kristijonas Donelaitis ir Antika“.

8. Kiek laiko per dieną skiriate knygų rašymui?
Kaip Dievulis duoda. Kai nėra būtinų kitų reikalų, stengiuosi pasėdėti prie stalo po penkias ar šešias valandas.

9. Ar jūs patenkinta savo parašytomis knygomis?
Nemanau, kad jos genialios, visomis esu patenkinta vidutiniškai.

10. Kas jums labiau patinka rašyti ar skaityti?
Skaityti yra ir lengviau, ir maloniau, todėl skaitymas man mielesnis užsiėmimas už rašymą.

————————————

Reporteris Ąžuolas rankose laiko D. Dilytės knygą „Gedimino paslaptis“, kurią rekomenduoja paskaityti visiems

Ąžuolas apie Dalios Dilytės kygą „Gedimino paslaptis“:

Gedimino paslaptis yra puiki , įdomiai iliustruota knyga 9-12 metų vaikams . Joje pasakojama kaip du genialaus mokslinininko Galvočiaus vaikai su draugu keliauja į praeitį ieškoti Gedimino. Pasitelkę Galvočiaus prietaisus draugai susiduria su nuožmias priešais . Tačiau ar jie paisieks  savo tikslą – surasti Gediminą, sužinosi perskaitęs šią knygą.

 

Parašykite komentarą