Neužmirštuolė – Sausios 13-osios simbolis

 „Aš prisimenu, kodėl mes esame laisvi“ – tai prisimename, artėjant Laisvės gynėjų dieną, sausio 13 dieną. O kartu su šiuo sakiniu matome arba patys gaminame mėlynus neužmirštuolės žiedus. Susipažinkime su šia gėle. Kodėl jos toks ypatingas pavadinimas?

Kada žydi neužmirštuolės?

Neužmirštuolės žydi ne sausio mėnesį, kai Lietuva mini Sausio 13-osios dieną. Sausį lietuviai jas gamina iš popieriaus. Šios gėlės žydį tik pavasarį. Maži, smulkūs jos žiedai gali mėlynai nuspalvinti visą pievą. Bet ji mėgsta ne tik laukus. Atkreipkite dėmesį pavasarį, galbūt neužmirštuoles pamatysite savo kieme arba parkų takų pakraščiuose.
Neužmirštuolės žydi tik du mėnesius, bet jos pavadinimas – neužmirštamas. Taip ja vadina ir lenkai “niezapominajka“, ir anglai – “forgot me not“, ir vokiečiai – “vergissmeinnicht“. Yra net keletas legendų, iš kur kilo jos pavadinimas.

Legendos apie pavadinimą

Viena legenda pasakoja, kad graikų mitologijos dievas Dzeusas šią gėlę taip pavadino. Jis dalino augalams pavadinimus, o eilėje stovinti maža mėlyna gėlelė šaukė: „Neužmiršk ir manęs!“. Tai visų dievų dievas ją taip ir pavadino – neužmirštuole. 

Kitai legendai koks 500 metų. Ji atkeliavusi iš viduramžių laikų. Vienas riteris skynė gėles savo mylimajai, bet paslydo ir įkrito į vandenį. Sunkūs jo šarvai skandino jį. Riteris tik spėjo numesti savo merginai puokštę ir sušukti: „Neužmiršk manęs“.

Neužmirštuolės žiedas tarsi simbolizuoja ištikimybę ir amžiną meilę. Štai kodėl ši gėlė yra ir Laisvės gynėjų dienos simbolis, kad nepamirštumėm, kodėl Lietuva yra laisva.

Norite daugiau sužinoti apie Sausio 13-ąją? Skaitytkite čia: http://www.klausiavaikai.lt/kodel-sausio-13-aja-svarbus-neuzmirstuoles-ziedas/