Marijampolė pagal Justą ir Mėtą

Justas ir Mėta pristato savo gimtąjį miestą – Marijampolę

Šiais metais Marijampolė paskelbta Lietuvos kultūros sostine. Tad nukeliaukime ten!
Marijampolė yra septintas pagal dydį miestas Lietuvoje. Ji neoficiali Lietuvos regiono Suvalkijos sostinė. Labiausiai miestas žinomas dėl čia gyvenusių garsių istorinių asmenybių, kurie prisdėjo prie Lietuvos Nepriklausomybės kūrimo ir garsina ją pasaulyje. Marijampolėje savo vaikystę praleido pasaulinio garso operos solistė Violeta Urmanavičiūtė- Urmana. Miestas taip pat žinomas dėl stiprios futbolo komandos „Sūduva“, kunigų Marijonų vienuolijos ir itin išskirtinės vietinių gyventojų tarmės. Čia gyvena ir aštuonmetis Justas bei septynmetė Mėta, kurie jus supažindins su miestu. Pasiruošę į kelionę?

Marijampolės miesto centras naktį / I.Šalaševičiaus nuotr.

Justas ir Mėta pažintį su Marijampolės miestu siūlo pradėti nuo pagrindinės miesto – Jono Basanavičiaus – aikštės. Ji – miesto širdis. Čia trykšta fontanai, linksmai laksto vaikai, ant suoliukų prisėda praeiviai. Justui ir Mėtai čia labai patinka važinėti dviračiais ir paspirtukais. „Šioje aikštėje vyksta daug renginių, į kuriuos susirenka visas miestas ir net gi atvažiuoja svečių iš svetur“, pasakoja Mėta. Justui labiausiai patinka kasmet čia vykstančios „Miesto dienos“.

Justas ir Mėta prie miesto varpų

Aikštėje stovi aukštas paminklas, skirtas „Tautai ir kalbai. Lietuvos vardo 1000-ečiui paminėti“. Kiek tolėliau galima pamatyti daug pakabintų varpų. Justas pasakoja, kad šie varpai skirti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti. Varpas simbolizuoja svarbiausius gyvenimo ritualus, o jo skambesys sklinda per visą pasaulį.

Poezijos parke

Poezijos parko fontanai / I.Šalaševičiaus nuotr.

Justui ir Mėtai jų gimtajame Marijampolės mieste labiausiai patinka Poezijos parkas, nes čia yra daug fontanų, per kuriuos galima pabėgioti ir juose išsimaudyti. Čia stovi ledų ir vaflių kioskelis. Taip pat  yra sūpynės, vaikų žaidimo aikštelės, kitoje parko pusėje stovi treniruokliai ir pastatyta rampa važinėtis riedlente. Vasarą parke vyksta daug įvairių renginių: filmų vakarai, koncertai, spektakliai ir pan. Todėl šį parką mėgsta ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai. Čia daug gėlių, šalia teka Šešupės upė. Mėtai šis parkas patinka dar dėl to, kad šalia yra jos mokykla – Marijonų gimnazija. Žiemą čia galima ateiti pamaitinti antis.

Parke yra tokia siena, pavadinimu „Veidasienė“. Tai yra portretų galerija, kurioje kiekvienas marijampolietis ir ne tik, gali tam tikru būdu čia patalpinti savo portretą. Joje yra ir Mėtos šeima – mama, tėtis, sesė ir ji.

Justas ir Mėta prie veidasienės

Piešinio pavadinimas – Stotelė, piešinio autorius – Ray Bartkus

Parke ir miesto centre – daug spalvotų piešinių, nupieštų ant įvairių pastatų sienų. Tai –  projekto „Malonny“ metu nupiešti piešiniai. „Malonny“ reiškia Marijampolę, Londoną, Niujorką – kiekvieno miesto pirmosios raidės. Mėta žino, kad šiuos piešinius piešia garsūs dailininkai, atvykę iš viso pasaulio. Justas suskaičiavo: tokių piešinių jau yra 12, o šiais metais jų bus nutapyta dar daugiau.

Piešinio pavadinimas – „Pizza Umbrella“, autorius – „The Bubble Process“, Sean Higgins, Nicholas Rezabek iš JAV

Justas, lakštingala ir Mėta

Mieste stovi paminklinis suolelis, skirtas operos solistei Violetai Urmanavičiūtei – Urmanai. Čia pavaizduota lakštingala, nes pasaulinio garso operos solistės balsas skamba tartum lakštingalos.

Štai taip atrodo draugiškiausios Marijampolės katės

Jei svečiuodamiesi Marijampolėje pamatysite tris kates, tupinčias ant tvorelės, nebijokite jas paglostyti. Jos netikros ir dėl to visada labai draugiškos. Ši vieta vadinama Kačių kiemeliu. Kates labai mylėjo grafienė P.Ščiukaitė-Butlerienė. Jos šeima įkūrė Marijampolės miestą.

Kadangi grafienė buvo tikinti moteris,  į miestą pasikvietė Marijonų vienuolius. Jie miestui pastatė bažnyčią. Dabar toje vietoje Šv. Arkangelo Mykolo bazilika, kuri labai patinka Justui, o Mėtai patinka kita, taip pat labai graži bažnyčia – Šv. Vincento Pauliečio.

Kraštotyros muziejuje

Kam patinka lankytis muziejuose, Justas siūlo aplankyti vieną seniausią Suvalkijos muziejų – kraštotyros muziejų. Čia galima sužinoti apie suvalkiečių gyvenimo būda, Marijampolės kraštą ir miesto įstoriją. Dar vienas muziejus skirtas vienam Lietuvos prezidentui, kilusiam ir gyvenusiam Marijampolėje. Tai – Kazio Griniaus memorialinis muziejus.

Zuikis prie Zuikių muziejaus

Mėtai labai patinka netoli Marijampolės, Sasnavoje įsikūręs Zuikių muziejus. Jame Mėta su draugais kepė meduolinius sausainukus, gamino rankdarbius ir vykdė įvairias užduotėles. Dar Mėtai labai patinka senovinių automobilių ir motociklų muziejus

Senovinių automobilių ir motociklų muziejus „Kubilkiemis“

„Kubilkiemis“. Jame yra daug senų automobilių, motociklų ir visokių rakandų. Marijampolėje taip pat yra ir Lietuvos cukraus muziejus, kuriame galima sužinoti fabriko istoriją, paragauti runkelio, nusikalti monetą, o sezono metu pamatyti, kaip gaminamas cukrus. Šalia muziejaus pastatytas vienintelis Lietuvoje ir visame pasaulyje paminklas „Cukriniam runkeliui“.

Jei Justo ir Mėtos paklaustumėte, koks pastatas jų mieste gražiausia, vaikai vienu balsų atsakytų: geležinkelio stotis. Justui tai gražiausia stotis Lietuvoje.

Aplankius tiek įdomių objektų, Justui labai patinka nueiti į kavinukę „Coffee Hill“ ir ten išgerti skanios, karštos kakavos ir suvalgyti šviežio tinginio, o Mėtai nieko nėra geriau, kaip skanauti makaronus su sūriu ir spurgytes kavinėje „Nica“.

Už bendradarbiavimą dėkojame Marijampolės turizmo informacijos centrui

Parašykite komentarą