Ar žinote, koks Lietuvos miestas vadinamas Dzūkijos sostine? Šis miestas didžiausių Lietuvos miestų sąraše rikiuojasi ties šeštu numeriu. Didysis kunigaišktis Žygimantas Augustas jį dovanojo savo mylimajai Barborai Radvilaitei. Taip norėjo parodyti savo meilę jai. Skamba labai romantiškai, tiesa? Gal dėl to, kad per šį miestą teka upė Nemunas, o gal dėl to, kad tai vienas žaliausių Lietuvos miestų. O gal dar dėl kitų priežasčių? Tuo pasidomėjo jaunieji žurnalistai. Keliaujame į ALYTŲ!
1. Geros nuotaikos Alytaus piliakalnis.
Geriausia kelionę pradėti ten, kur miesto pradžia, – prie Alytaus piliakalnio. Į jį būtina užkopti, nes nuo viršūnės atsiveria nuostabi miesto panorama. Čia prieš 700 metų stovėjo stovėjo medinė pilis. Piliakalnio papėdėje teka Alytupio upelis, davęs pavadinimą miestui.
Daug legendų turi šis Alytaus piliakalnis. Viena jų – apie kunigaikštį Alytą. Jis buvo įsimylėjęs vaidilutę Mirgrausėlę. Kai kunigaikštis žuvo kovoje su priešais, vaidilutė taip graudžiai verkė, jog iš jos ašarų pradėjo tekėti upelis. Žmonės, žinodami, ko ji taip raudojo, upelį pavadino Alytupiu, o greta įsikūrusį miestą – Alytumi.
Na, o dar sakoma, kad šmirinėjant po piliakalnį ir aplink – būtina iš Alytupio upelio pasiimti akmenuką, nes juose slypi gera nuotaika. Parsineši jį namo, pasidedi į rašomojo stalo stalčių ir pamiršti. Kai bus liūdna, prisimeni, pasiimi, palaikai rankoje, pagalvoji apie kelionę – nuotaika kaipmat pasitaiso.
2. Aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tiltas.
Šis tiltas dar vadinamas Baltosios rožės tiltu. Tai aukščiausias tokio pobūdžio tiltas Lietuvoje. Po juo tilptų net 12-aukštis namas, nes jo aukštis 38 m. Atidžiai įsižiūrėjus galima pamatyti, kad dalis tilto yra iš akmenų. Tai senojo tilto liekanos. Deja, per Pirmąjį pasaulinį karą jis buvo susiprogdintas.
3. Laisvės angelo paminklas
Tai svarbiausias miesto paminklas. Jis skirtas žmonėms, žuvusiems už Lietuvos laisvę. Jo autorius – Antanas Aleksandravičius. Pirmą kartą Laisvės angelo paminklas buvo pastatytas 1929 metais. Po penkerių metų į jį trenkė žaibas ir paminklo skulptūra subyrėjo. 1937 metais buvo atstatyta. Tačiau po kelių metų vėl buvo nugriautas. Naujausias paminklo variantas Alytų vėl puošia beveik 30 metų. Greta jo – Miesto sodas, garsėjantis rožynais ir fontanu.
4. Ypatingas varpas
Netoli Laisvės angelo paminklo ir aikštės, Kurorto parko skverelyje, stovi labai įdomus ir originalus paminklas – „Nurimęs varpas“. Jis ypatingas, nes į jį galima įeiti! Tai pagarbos ir atminimo ženklas žmonėms, kurie po Antrojo pasaulinio karo žuvo tremtyje, buvo nukankinti kalėjimuose.
Netoli varpo įrengta lauko muzikos instrumentų aikštelė. Juos išbandyti tiesiog būtina.
5. Vaikų poeto Anzelmo Matučio memorialinis muziejus

Šiame name gyveno vaikų poetas Anzelmas Matutis. Šiandien čia – muziejus jam / G. Bernatavičiaus nuotr.
Muziejus įkurtas name, kuriame daugiau nei 20 metų gyveno poetas. Žinojote, kad tikroji A.Matučio pavardė buvo Matulevičius? Ir tai tik viena įdomybė iš šios spalvingos asmenybės gyvenimo. Kitas sužinosite apsilankę muziejuje.
6. Alytaus kraštotyros muziejus
Muziejus, kuris įdomiai ir originaliai pasakoja miesto istoriją. Pamatysit, kaip kadų kadaise atrodė Vilniaus gatvė, Alytuje buvusią karčiamą, galėsite ant jos palangių paskaičiuoti muses ir pagailėti graudžiai bliaunančio berniūkščio. Nepatingėkite išsiųsti elektroninį atviruką draugams, tėvams ar sau su senais miesto vaizdais. Nepamirškite pasidaryti asmenukių.
7. Jaunimo parkas
Šis parkas – rojus ekstremalaus sporto mėgėjams. Jame įrengtas riedlenčių parkas (11 rampų ir parkūro aikštelė). Tai vienas geriausiai suprojektuotų ir įrengtų tokių parkų Lietuvoje.
8. Moterties upelio pralaida-tunelis
Rasti sunkoka, bet verta. Pirmiausia reiks patekti į sodų bendriją „Nemunas“, už jos – šmurkštelti į Muiželėnų mišką. Einant miško keliu reikia atidžiai klausytis, išgirdus šniokščiant upelį, išsukti iš kelio ir leistis šlaitu žemyn. Tačiau ne strimgalviais, o atsargiai! Apačioje atsivers nuostabus vaizdas – tai Moterties upelio pralaida (žmonių vadinamu tiesiog tuneliu).
Iš kur tokia įdomybė miške? Tiesiant geležinkelį link tilto (šiandien Baltosios rožės tiltas) šis upelis tapo savotiška kliūtimi, kurią reikėjo pašalinti – buvo nutarta statyti pralaidą, taip papildomai dar ir sutvirtinti šlaitus. Pralaida sumūryta iš tašytų akmenų.
Drąsesnieji gali nerti į ją ir prasieiti tuneliu, kuriame tilptų net penki tradicinio dydžio autobusai. Nenustebkite sutikę žibančias akis. Tunelis namais tapo šikšnosparniams.
Svarbiausiomis Alytaus vietomis domėjosi Alytaus jaunimo centro jaunieji žurnalistai, o jiems apie jas papasakojo Alytaus turizmo informacijos cento darbuotoja Birutė Malaškevičiūtė.