Kaip sustabdyti patyčias

Geriausia būtų nežinoti, kas yra patyčios. Koks gražus būtų pasaulis, jei vienas iš kito nei vienas pasaulio žmogus nesityčiotų! Tačiau, deja, taip nėra. Mokykloje, gatvėje, kieme – tai vietos, kur dažniausiai vaikai patiria patyčias. Stipresni skriaudžia silpnesnius, kitokius, dažnai ir tylesnius, o kartais ir klasės naujokus. Tačiau išdrįskime patyčias stabdyti! Kaip tai padaryti? Hamburgo lituanistinės mokyklos mokiniai Dovydas, Justas, Eglė, Smiltė ir Rusnė klausia Aurelijos Jocaitės. Aurelija yra atsakinga už kampaniją „Be patyčių“ Lietuvoje ir žino, kaip patyčias sustabdyti.

Iš ko dažniausiai tyčiojamasi: iš mergaičių ar berniukų? Kodėl?
Lietuvoje nemaža dalis tiek berniukų, tiek mergaičių patiria patyčias. Iš viso Lietuvoje patyčių patiria apie 28 procentus vaikų.  Išskirti ar mergaitės ar berniukai patiria daugiau patyčių būtų sudėtinga. Tačiau galima teigti, kad berniukai tyčiojasi labiau „matomai“. Tai yra taip, kad visi lengviau pastebi, pavyzdžiui, kaskart praeidami pastumia vienišą klasioką ar užkelia jo kuprinę ant aukščiausios lentynos bei juokiasi, kai jis negali nusiimti jos ir pan. Tuo tarpu mergaitės tyčiojasi dažniau „slaptai“, pavyzdžiui, apkalbinėja kokią nors kitą mergaitę ar berniuką ir pan.

Skriaudžiamas vaikas dažnai yra liūdnas ir pasimetęs

Kaip atpažinti vaiką, iš kurio tyčiojamasi?
Kartais mes galime pastebėti, kad kuris nors mokyklos mokinys atrodo nusiminęs, pasimetęs, galbūt vaikšto vienas, sėdi susigūžęs kampe arba tiesiog elgiasi kitaip nei visada. Toks elgesys yra tarsi žinutė, kad kažkas gali būti nutikę. Pavyzdžiui, galbūt šis vaikas patiria patyčias, o gal susipyko su geriausiu draugu ar mama, tėčiu. Taip pat jis gali liūdėti, nes jo šuniukas serga. Taigi, labai daug kas gali nuliūdinti ar gąsdinti. Svarbu prieiti prie šio vaiko ir paklausti: „atrodai nusiminęs, gal gali papasakoti, kas atsitiko?“. Taigi, suprasti ar vaikas liūdi, nes patiria patyčias nėra lengva, tačiau labai svarbu paprasčiausiai paklausti. Taip parodomas draugiškumas ir neabejingumas.

Jeigu iš vaiko tyčiojasi ir jis sako „baik“, bet skriaudėjai nereaguoja, ką daryti?

Jei esate skriaudžiamas, naudokitės penkių pirštų taisykle

Labai šaunu, jei vykstant patyčioms vaikas, kuris jas patiria ištaria „baik“ skriaudėjui. Kartais taipadeda, tačiau kartais patyčios nesiliauja ir toliau vyksta. Tuomet reikia nueiti pas suaugusįjį mokykloje ar namuose, kuriuo pasitikite ir pranešti jam apie tai. Svarbu atminti, kad papasakodami apie patyčias jūs pranešate, o ne skundžiate. Kuo skiriasi pranešimas ir skundimas? Galima paaiškinti paprastai: įsivaizduokite, jei jūs pamatytumėte gatvėje, kad skriaudžia kitą žmogų, ką darytumėte? Tikriausiai suskubtumėte skambinti į policiją ir praneštumėte apie tai. Taigi, pamatę kaip skriaudžia kitą, arba kai skriaudžia mus, mespranešame, o ne skundžiame. Patyčios yra viena smurto formų, kurios niekas neturi patirti.

Jei patiriate patyčias taip pat galite vadovautis penkių pirštukų taisyklė:

 1. Vykstant patyčioms pabandykite pasitraukti iš tos situacijos. Nueikite į šalį, išeikite iš klasės ar kt.
 2. Pasakykite „prašau liautis, tu mane skaudini“.
 3. Galite pasakyti dar įtaigiau: „liaukis!“.
 4. Patyčioms nesiliaujant, galite pasakyti: „liaukis arba aš pasakysiu mokytojai!“
 5. Jei vis viena patyčios nesiliauja, nueikite pas mokytoją a kitą suaugusįjį ir jam pasakykite. Visą lankstinuką su patarimais, ką daryti įvykus patyčioms rasite čia:
  1. https://www.bepatyciu.lt/media/cms_page_media/239/A5_skrajute_PRINT%20(4).PDF
  2. https://www.bepatyciu.lt/media/filer_public/aa/e3/aae3783c-d8a9-4b15-9dc3-794c25d000bb/be_patyciu_lankstukas_print_2.pdf
  3. https://www.bepatyciu.lt/media/filer_public/79/4b/794bd287-d4b5-4b1a-a453-8d2c9a85588d/vl_e_patycios_a45mm.pdf

Ką daryti, jei mokytoja į patyčias taip pat nereaguoja?
Išties, gali būti labai liūdna, jei papasakojus mokytojui, niekaip nesureaguojama. Tačiau tuomet raginčiau pagalvoti, o kam dar galėtumėte apie tai papasakoti? Gal kitiems mokyklos darbuotojams? O gal tėvams? Tik pranešė apie patyčias suaugusiems mes galime jas sustabdyti greičiau.

Kodėl mokytojai kartais nereaguoja?
Kartais mokytojai gali pagalvoti, kad taip juokaujama arba pagalvoti, kad tas, kuris patiria patyčias gali pats apsiginti. Visokių minčių gali kilti mokytojui, todėl labai svarbu pasakyti mokytojui, kad toks elgesys jus skaudina ir norite, kad liautųsi.

Kodėl vaikai bijo pasisakyti suaugusiems?
Gali būti įvairių priežasčių. Galbūt dėl to, kad nedrąsu papasakoti, baiminamasi, kad bus tik blogiau ir pan. Nerimauti pranešti apie patyčias yra normalu, galbūt gali tai padėti padaryti koks draugas? Kartais net anoniminis laiškelis mokytojui, pranešant kas iš ko tyčiojasi gali būti labai vertingas. Svaru atrasti būdą ir pasakyti suaugusiems apie tai.

Kodėl vaikai nesiliauja tyčiotis? Kas tampa skriaudėjais?
Vaikas, kuris tyčiojasi, yra fiziškai arba emociškai stipresnis. Tai reiškia, kad jis gali būti ne tik aukštesnis, stipresnis, tačiau ir drąsesnis, aktyvesnis. Kartais vaikai tyčiojasi norėdami įrodyti, kad yra „kietesni“, kartais dėl to, kad tai tiesiog jiems taip patinka elgtis. Tačiau patyčios tikrai nėra pramoga ar juokavimas.

Kaip elgtis tiems, kurie stebi patyčias?
Pastebėjus patyčias gali kilti įvairių jausmų. Kartais vaikai stebintys patyčias ima bijoti, kad iš jų ims tyčiotis, nerimauja, kad klasiokas, kuris patiria patyčias atrodo labai liūdnas ir pan. Tikrai, stebint patyčias gali kilti daug neigiamų jausmų. Labai svarbu, kad pastebėję patyčias vaikai informuotų apie tai suaugusius mokykloje ar namuose. Tai galima padaryti ir anonimiškai, pvz., nusiunčiant anoniminę žinutę.

Ginti patyčias patiriantį vaiką būtų labai drąsu, tačiau nebūtinai gali pasisekti apginti. Juk tie, kas tyčiojasi, turi draugų kompaniją, kuri gali įsitraukti. Tad, pastebėjus patyčias pranešti apie jas suaugusiems yra labai drąsus ir svarbus žingsnis.

Jeigu vaiko, iš kurio tyčiojasi, ir jis niekam nedrįsta pasisakyti, kas jam gali nutikti?
Niekam nepranešus patyčios nesiliauja ir vaikas jas kenčia toliau. Labai liūdna, jei tenka mokytis mokykloje, kurioje nuolat kas nors užgaulioja. Gali vaikas patiriantis patyčias nebenorėti mokytis, nemokėti susirasti naujų draugų ir pan.

Kur vaikai gali kreiptis pagalbos? O tie, kurie gyvena užsienyje, bet kalba tik lietuviškai?
Prisijungę prie „Vaikų linijos“ svetainės vaikulinija.lt  vaikai gali parašyti mums laišką arba susirašinėti pokalbiais internetu (tai yra chat`u) su budinčiais konsultantais. Taip pat galima šiomis ir kitomis temomis pabendrauti su bendraamžiais „Vaikų linijos“ diskusijų forume. Visos išvardintos susisiekimo galimybės internetu, vyktų lietuvių kalba.

„Vaikų linijos“ telefono numeris yra 116111, tačiau kiekviena šalis turi savo pagalbos liniją.  Jei skambinama 116111 iš Vokietijos, atsilieptų Vokietijos savanoriai. Jei šiuo numeriu skambinama iš Lietuvos, atsiliepia Lietuvos konsultantai. Šis numeris galioja 23 Europos šalyse.

Parašykite komentarą