Įdomūs faktai apie šikšnosparnius

Apie šikšnosparnius šiuo metu visi šneka. Mokslininkai spėja, kad jie išplatino koronos virusą. Tačiau, ar tai tikrai tiesa, jie negali patvirtinti. Bet ir šiaip mitų apie šiuos nakties skraidūnus netrūksta. Išsiaiškinkime, kas yra tiesa, o kas – ne.

Kas jie?

Visų pirma, išsiaiškikinkime, kas yra tas šikšnosparnis. Tai – žinduolis. Naktį jis yra aktyvus, o dieną – miega. Šikšnosparnį atskirsime tuo, kad jų sparnai yra labai panašūs į žuvų pelekus. Juos dar kai kurie vadina skraidančiomis pelėmis, nes iš išvaizdos iš tikrųjų yra labai panašus.

Šikšnosparniai dauginasi lėtai. Patelė atsiveda tik vieną jauniklį per metus! Visame pasaulyje yra apie 1000 šikšnosparnių rūšių (15 iš jų gyvena ir Lietuvoje ir dar 3 yra ieškomos).  Bet jie pasaulyje pamažu vistiek nyksta. Visai ne dėl to, kad jie atsiveda tik jauniklį per metus. Dėl jų nykimo, deja, kaltas žmogus. Kai yra iškertamas miškas ar griaunamas senas pastatas, šikšnosparniai nebeturi vietų slėptuvėms. O kai yra naikinamos pievos arba kai nuo parazitų ūkininkai laukus purškia cheminiais purškalais, dingsta vabzdžiai. O tai yra pagrindinis šikšnosparnių maistas.

Nakties skraidūnai yra paplitę po visą pasaulį. Tik Antarktidoje ir Arktyje jų nėra. Jie gyvena kolonijomis lyg labai didelėje šeimoje. Tokiose kolonijose gali būti iki kelių šimtų šikšnosparnių.

Kas tiesa, o kas – ne

Dabar metas sugriauti pirmąjį mitą. Daug kas mano, kad šikšnosparniai mėgsta apsigyventi senose varpinėse. Bet tai yra netiesa. Šikšnosparniai mieliau renkasi vietas, kur nėra skersvėjo ir voratinklių. Kaip pavyzdžiui, uoksuose. Bet yra ir tokių šikšnosparni, kurie patys darosi slėptuves. Toks yra didžiausias Lietuvoje gyvenantis šikšnosparnis – rudasis nakviša.

Dabar metas dar vienam mitui. Gan daug žmonių mano, kad šikšnosparniai maitinasi tik krauju. Tai –  netiesa. Iš viso tokio didelio kiekio šikšnosparnių rūšių tik 3 iš jų maitinasi krauju. O visos kitos rūšys maitinasi vabzdžiais, nektaru ir vaisiais. Lietuvoje gyvenantys šikšnosparniai maitinasi vabzdžiais.

Kaip šikšnospraniai vertinami skirtingose šalyse?

Škotijoje namo vertė gerokai padidėja,  jeigu namuose gyvena šikšnospranių kolonija. Australijoje gyvenanti viena gentis tiki, kad šikšnosparnio gyvenimas atspindi žmogaus gyvenimą. Jeigu tarkim ten užmuša šikšnosparnį, tai to žmogaus gyvenimas iškart sutrumpėja. O Kinijoje šikšnosparniai yra gerbiami ir laikomi laimės bei sėkmės simboliu.
Šikšnosparniai yra įdomūs, bet tuo pačiu ir mistiški gyvūnai. Gal todėl tiek daug mitų apie juos.

Šikšnosparniais domėjosi ir viską surašė mūsų jaunoji žurnalistė Ugnė Laurinaitytė, 13 m.

Nuotraukos iš www.pixabay.de

Parašykite komentarą