Gyventi be šiukšlių

Ši plaukiojanti šiuklšlė gali bet kurią sekundę patekti į gyvūno skrandį

Klausiate, ar įmanoma gyventi be šiukšlių? Labai pasistengus, tikrai taip. „Viskas yra tik įprotis, o įpročius galima keisti“, taip sako Ieva Dolia, kuri jau penkerius metus gyvena be šiukšlių dėžės. Yra daugybė priežasčių, kodėl ji taip daro. Kiekvienas europietis per metus išmeta maždaug 170 kilogramų šiukšlių. Paskaičiuokite, kiek iš viso išmetama šiukšlių, jei Europoje gyvena 741 milijonas gyventojų. Didžiąją šiukšlių daugumą sudaro plastmasė. Tai plastikiniai maišeliai, plastikinės pakuotės, plasitikiniai gaminiai. O šios, deja, patenka į jūras, upes, į miškus, o iš ten neretai į gyvūnų skrandžius. Kaip kiekvienas iš mūsų, nesvarbu jaunas ar senas, galime prisidėti prie to, kad plastmasinių pavojų gamtoje sumažėtų? Pasidomėkime, kaip tai daro Ieva, ir užsikrėskime jos pavyzdžiu.

Ieva visada su savimi nešiojasi pirkinių maišelį

1. Ieva, Jūs jau penkerius metus gyvenate be šiukšlių dėžės. Kaip tai įmanoma?
Taip, aš neturiu įprastinės šiukšlių dėžės, kuri matoma dažnuose namuose. Tačiau turiu uždaramą talpą kompostui, kur metu visas organines (augalinės kilmės) atliekas: daržovių, vaisių likučius, panaudotas arbatžoles ir viską, kas kilę iš gamtos. Jas gamta priėma atgal. Kitas atliekas, popierių, plastiką, metalą, stiklą – rūšiuoju ir metu į joms skirtus konteinerius, kad jos galėtų būti perdirbtos, panaudotos dar kartą, o ne tiesiog voliotųsi, pūtų kažkur ir terštų gamtą. Plastiko pakuočių ir maišelių stengiuos vengti kiek įmanoma labiau. Pirkdama vaisius naudoju savo siūtus maišelius, į kuriuos viską susikraunu. Jei noriu kavos mieste – turiu termosiuką. Nenaudoju vienkartinių įrankių, šiaudelių.

Vaisius ir daržoves galima pirkti su savimi nešiojamuose medžiaginiuose maišeliuose

2. O tikrai jau tiek metų nebeturite šiukšlių? Ar jų tiesiog sumažėjo?
Šiukšles vis dar kuriu, tačiau jų ženkliai sumažėjo.  Prieš pirkdama labia gerai pagalvoju, ar man tikrai reikia to daikto, drabužius siūnu pati, nes man tai labia patinka, Avalynę arba kažką, ko negaliu pasisiūti, įsigyju padėvėtų drabužių parduotuvėse. Dažnai pasikeičiame su draugėmis. Maistą stengiuosi pirkti be pakuočių, daug produktų gaminu pati. Yra pagrindiniai judėjimo zero waste (gyvenimo be atliekų) arba low waste (gyvenimo, kuriant mažai atliekų) principai. Pirmas iš jų – atsisakyk. Atsisakyti to, ko man visai nereikia arba ką aš jau turiu. Antras – sumažink. Trečias – rūšiuok arba perdirbk. Stengiuosi šiais principais vadovautis savo gyvenime.  Mano manymu, pirmasis principas – pats svarbiausias.

3. Ar lengva šiukšlių išvengti?

Gali nutikti ir taip: popieriniu puodeliu susidomėti gali ir stirna

Kartais lengva, kartais sunkiau.. Viskas yra tik įprotis, o įpročius galima pakeisti. Tačiau jei įmonės, gaminančios daiktus, maisto produktus, būtų labiau arba labai orientuotos į ekologiją – būtų žymiai lengviau. Man labai skaudu matyti kiekvieną daržovę aptrauktą plastiku. Šitaip stengiamasi prailginti produkto galiojimo laiką, tačiau kiekvienas plastikinis daiktas, plastiko gabaliukas yra kažkur žemėje! O plastikas nesuyra. Jis suyra tik į mažesnius gabalėlius, bet iki galo – niekada. Ir net rūšiuojamas, perdirbamas plastikas – gali būti perdirbamas daugiausiai kelis kartus. Neseniai buvo rastas nugaišės banginis, kurio pilve gamtosaugininkai rado 40 kg plastiko. Tokios istorijos labai liūdina.

4. Kaip ir kada supratote, kad reikia gyventi be šiukšlių dėžes?
Ekologija domėjausi visada, nuo mokyklos laikų, paskutinėse klasėse įstojau į neakivaizdinę mokyklą Jaunųjų gamtininkų centre Vilniuje. O be šiukšlių dėžės mane gyventi įkvėpė Bea Jhonson, gyvenimo be atliekų skleidėja iš Amerikos. Ji buvo atvykusi į Lietuvą ir skaitė paskaitą. Klausydama jos gyvenimo istorijos supratau, kad ir aš noriu sekti jos pavyzdžiu.

Ieva džiaugiasi, kad pavyko savo pavyzdžiu užkrėsti ir kitus

5. Kaip reagavo jų artimieji dėl tokio sprendimo? Ar jie tikėjo, kad jums pavyks?
Artimieji jau yra įpratę, kad aš dažnai elgiuosi kitaip, nei visi,. Tėvai taip pat rūšiuoja atliekas, kompostuoja organines atliekas ir jų šiukšlių dėžės turinys labia sumažėjęs. O mano sesė yra mano didžiausias įkvėpimo šaltinis, ir aš labai ja didžiuojuosi. Ji taip pat eina šiuo keliu. Neseniai persikraustė į naujus namus ir mane labia sužavėjo jos sprendimas nepirkti jokių naujų baldų, o sutaisyti, restauruoti jau turimus senus. Ji taip pat savo vaikams dovanoja ne naujus, o padėvėtus žaislus. O suaugusiems draugams ir artimiesiems dovanoja patirtis, bet ne daiktus.

 6. Gal pavyko tuo užkrėsti ir kitus? Draugus, kaimynus, artimuosius?
Taip, tikrai. Jei kas paklausia, visada mielai dalinuosi savo vertybėmis. Ir tikrai džiaugiuosi, kad jos prigyja ne tik mano draugų, artimųjų tarpe.

7. Ieva, o kaip galėtų vaikai prisidėti prie to, kad sumažėtų šiukšlių? Ką pasiūlytumėte jiems daryti?

  • Šviestis. Skaityti apie ekologiją, žemę, plastiką. Dabar daug filmų, daug jų yra youtube kanale.
  • Labai svarbu rūšiuoti šiukšles

    Atsisakyti vienkartinių šiaudelių. Jie neperdirbami. Nors ir smagu iš jų gerti, bet jie teršia žemę. Gerkite gėrimus be jų.

  • Vandenį nešiotis daugkartinio panaudojimo buteliuose.
  • Užkandžiai iš namų. Nepirkti užkandžių kiekvieną kartą pakuotėse. Geriau pasimkite užkandžių iš namų: obuolį, bananą, pyragėlį popieriuje.
  • Neišmesti. Jei kažkas sulūžo, bandyti pataisyti o ne išmesti.
  • Rūšiuoti atliekas.
  • Nepirkti naujų knygų. Geriau eikite į biblioteką skaityti knygų.

1 mintis apie “Gyventi be šiukšlių

  1. Atgalinis pranešimas Planetos B nėra | Klausia vaikai

Parašykite komentarą