Ne visos religijos švenčia Kalėdas ir mini Adventą. Žydams svarbiausia šeimos šventė žiemą yra Chanuka, ir ji prasideda šiandien, gruodžio 10 dieną.
Kas yra švenčiama?
Chanuka dar kitaip vadinama džiaugsmo ir šviesos šventė. Prieš daugiau nei 2000 metų graikai sugriovė svarbiausią žydų šventovę Jeruzalėje. Jie taip pat įsakė žydams atsisakyti savos religijos ir gyventi taip, kaip gyvena graikai. Tačiau žydai su tuo nesutiko, sukilo ir sugebėjo nugalėti stiprią graikų kariuomenę.
Kai žydai pradėjo tvarkyti sugriautą šventovę, jie atrado dar užsilikusį alyvuogių aliejaus flakonėlį. Juo buvo deginamos žvakės. Vieno flakonėlio užtekdavo vienai dienai. Tačiau šis flakonėlis degė aštuonias dienas. Tai prilygo tikram stebuklui. Štai todėl Chanuka iki šių dienų švenčiama aštuonias dienas. Šiandien žvakidę žydai stato ant palangių arba namų įėjimo, kad šviesos gautų taip pat ir kaimynai, ir praeiviai.
Devynios žvakės
Žvakidė, kurioje žvakės dega tik Chanukos metu, vadinama chanukija. Joje telpa devynios žvakės. Viduryje dega taip vadinama pagalbinė žvakė. Visų pirma uždegama ji, o tuomet su ja pirmą dieną reikia uždegti vieną žvakę, antrą dieną – dvi žvakes ir taip iki aštuntos Chanukos dienos. Labai svarbu Chanukos metu stebėti degančias žvakes. Žydai tiki, kad taip kiekvienas žmogus prisikaupia šviesos visiems metams.

Alyvuogių aliejus
Tačiau geriausia, jei tik įmanoma, žvakes deginti alyvuogių aliejumi. Taip, kaip tai darydavo žydai seniau. Bet tai nėra būtina. Kur kas svarbiau Chanukos dienomis valgyti alyvuogių aliejuje keptus patiekalus. Patys svarbiausi – bulviniai blynai ir spurgos su džemu. O šių skanumynų tėvai vaikams kartais net karučiais iš parduotuvių veža.

Žaidimai ir dovanos
Chanukos šventės proga vaikai gauna dovanų pinigų, dar vadinamų „chanuka gelt“. Dažnai tai būna šokoladinės monetos. O svarbiausias šios šventės žaidimas – dreidlas, dar žinomas kaip suktukas arba vilkelis. Šis žaidimas taip pat atėjo iš tų laikų, kai graikai buvo užkariavę žydų žemes ir draudė skaityti jų šventus raštus. Žydai sugalvojo, kaip būtų galima mokyti vaikus gimtąja kalba, kad užkariautojai to nesuprastų. Ant suktuko šonų sužymėjo keturias raides: nun, šin, hei ir gimel. O tai reiškia: čia įvyko didis stebuklas.

Šiandien vaikai šį žaidimą žaidžia su savo sugalvotomis taisyklėmis ir sugalvotais prizais, pavyzdžiui, gautomis šokoladinėmis monetomis. Kai suktukas parodo NUN raidę, tenka praleisti ėjimą. Jei atsisuka ŠIN raidė, atiduoti reikia vieną saldainį. Suktukas rodo HEI, pusę prizų atitenka žaidėjui, o jei GIMAL – visi skanėstai atitenka laimėtojui.
Už suteiktą informaciją dėkojame Jurgitai Jackevičiūtei ir Nataljai Cheifec iš Vilniaus Gaono žydų muziejaus.
Nuotraukos iš www.pixabay.com