Būti baleto šokėju

Ne tiesa, kad tik mergaitės nori tapti balerinomis. Berniukai taip pat. Taip, kaip baleto artistas Jonas Laucius, kuris dabar šoka Lietuvos Nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Kai reikėjo rinktis – eiti į paprastą mokyklą ar eiti į specialią mokyklą mokytis baleto, Jonas pasirinko baletą. Ši mokykla tai – Nacionalinė M.K.Čiurlionio menų mokykla Vilniuje. „Man iki kokios penktos klasės buvo labai smagu, lyg koks būrelis“, pasakoja baleto šokėjas Jonas Laucius. O vėliau prasidėjo rimtesni dalykai – pasirodymai Operos ir baleto teatro scenoje. Dar vėliau jis išvažiavo mokytis į Šveicariją. Taip ir liko šioje profesijoje. Ir jam lyg šiol labai patinka.

Kaip reagavo tavo bendraamžiai į tai, kad tu šoki baletą?
Iš pradžių mano draugai vis klausdavo, ar aš vis dar tikrai šoku. Tačiau nuo tokių draugų vis tolau. Nes geriausi draugai tapo tie, su kuriais mokiausi. Tik dabar, kai ateina senieji draugai į spektaklį, ir pamato mane scenoje, skambina man ir sako, kad matė mane, džiaugiasi. Dabar jie visai kitaip į mane žiūri. Supranta, kad tai – mano profesija.

Ar jūsų baleto šokėjų kasdienybė labai griežta? Gal reikia šokti visą dieną?
Priklauso nuo to, kokiam spektakliui ruošiamasi ir koks vaidmuo. Kartais būna tokių dienų, kai net neturi kada pavalgyti. Grįžti namo ir eini miegoti. Tačiau kiekvienas šokėjas spendžia pagal save, kiek jam reikia repetuotis. Vieniems reikia mažiau, kitiems – daugiau. Žiemą turime daugiausiai darbo, tada būna daugiausiai spektaklių.

Ar laba jus bara režisierius, kai suklystate?
Kartais mes suklystame, o žiūrovas to net nepastebi. Būna ir taip. Jei geras artistas, tai dažniausiai net neparodo, kad suklydo. Kartais režisieriai netgi pasijuokia ir pasidžiaugia, kad kokia nors klaida visai gerai išėjo. Bet negaliu sakyti, kad režisieriai mus už klaidas bara. Mes juk esame atsakingi kiekvienas už save, kaip sušoksime. Jei daug klysi, tai nebūsi pats geriausias šokėjas ir žiūrovams nebūsi įdomus. Kiekvienas stengiamės, kiek galime.

Ar labai skauda šokti ant pirštų galiukų?
Vyrai baleto šokėjai ant pirštų galiukų nešoka. Nebent labai retai. Bet taip, šokti su puantais ant pirštų galiukų, nėra didelis malonumas.

Vadinasi, būti baleto šokėju yra geriau nei būti balerina?
Priklausomai nuo to, kaip į tai pažiūrėsite. Mums reikia balerinas kilnoti, nešioti. Jei šokėjoms dažniausiai skauda kojos,  mums skauda nugarą ar kelius. Dar ir dėl to, kad mes darome didesnius šuolius nei balerinos.

Ką veiki laisvalaikiu?
Kai turiu laiko, tikrai nešoku, nes kūnas nori pailsėti. Važiuoju pas savo tėvus ar senelius, susitinku su broliais. Aš taip pat labai mėgstu automobilius. Kai turiu laiko, visada krapštausi prie jų. Man patinka daryti kažką rankomis, kad rezultatas būtų matomas.

Už nuotraukas dėkojame Nacionaliniam Operos ir baleto teatrui. Jų autorius – Martynas Aleksa.

Parašykite komentarą