Apie liūdesį

Kodėl mes liūdime, atsakyti kartais nėra sunku: kažko netenkame ar kažkas supykdė, o gal įžeidė. O kartais būna dienų, kai liūdime, rodos, be priežasties. Liūdėti nėra blogai. Tik kaip su tuo liūdesiu elgtis? Pasakoja „Vaikų linijos“ psichologė Eglė Balčiūtė.

Kas nutinka su mumis, kai esame liūdni? 
Liūdesys yra emocija. Kaip ir kiekvieną emociją – džiaugsmą, pyktį, nuostabą ir kitas – kiekvienas galime išgyventi kiek skirtingai. Liūdint dažniausiai išgyvenamos emocijos, kurias galime apibūdinti kaip “sunkias”. Galime jausti, lyg kažkas slėgtų iš vidaus, gali kilti liūdni prisiminimai ar galvoje suktis liūdnos mintys.  

Ar būti liūdnam yra blogai?
Būti liūdnam tikrai nėra blogai. Ši emocija, kaip ir visos emocijos, mus kartas nuo karto gali aplankyti. Liūdesys gali apimti, pavyzdžiui, kai su kuo nors reikia atsisveikinti, kažko negalime turėti, kažko netenkame, susipykstame su draugu ar drauge ir kt. Svarbu priimti šią emociją ir jeigu norisi, leisti sau kiek paliūdėti.  

Kai kurie vaikai slepia savo liūdesį. Ar tai gali padėti nebebūti liūdnam? 
Kai kažką slepiame, dažniausiai dar labiau apie tai galvojame ir tai gali net dar labiau mums trukdyti. Taip pat ir su emocijomis. Liūdesys greičiau dings, jei apie jį su kuo nors pasikalbėsi, kartais leisi sau šiek tiek paliūdėti.  

Psichologė Egle Balčiūtė

Kaip aš galiu padėti savo draugei ar draugui, kuris liūdi? 
Gali įvardinti, kad matai, pastebi, kad draugui (-ei) liūdna. Paklausk, kas nutiko, kad pasidarė liūdna? Kai išgirsi atsakymą, paklausk, kaip galėtum jai/jam padėti? Gal žaidimas drauge, išėjimas pasivaikščioti ar kita jūsų bendra mėgstama veikla galėtų padėti pasijusti geriau.  

Ką daryti, kai man liūdna? 
Pirmiausia, svarbu iš visų emocijų suprasti ir atpažinti, kokią emociją šiuo metu išgyveni. Kai pajaučiame, kad tai – liūdesys, svarbu pagalvoti, o kas nutiko, kad man kilo šis jausmas? Jei jauti, kad draugas ar suaugęs galėtų išklausyti ar padėti, pasidalink savo liūdesiu su jais. Kartais liūdesį išgyventi ir sumažinti gali padėti kokia džiuginanti veikla, kuri tau patinka. Gal norėtum kažką nuveikti su draugais ar artimaisiais?

Kai aplanko liūdesys, labai svarbu nelikti vienam su savo išgyvenimais. Prisimink, kad visada gali pasidalinti savo jausmais su „Vaikų linija“: skambink nemokamu telefono numeriu 116 111 arba svetainėje vaikulinija.lt parašyk laišką arba susirašinėk pokalbiais internetu (“chatu”) su budinčiais „Vaikų linijos“ konsultantais. 

Parašykite komentarą